Źródło zdjęcia: pixabay.com

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o dostępnych produktachWyrażam zgodę na:
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Dobry zwyczaj - nie pożyczaj! Jak odzyskać swoje pieniądze?

OPUBLIKOWANO 2019-07-17

Sprawa, choć może wydać się błaha, jest problemem wielu z naszych czytelników. W zależności od tego, jak wysokiej kwoty, i w jakiej formie, użyczyliśmy naszemu znajomemu, możemy o zwrot sumy ubiegać się w różny sposób.
Czytaj dalej
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Najtańsza pożyczka zawsze najlepsza?

OPUBLIKOWANO 2019-07-08

Kiedy decydujemy się na chwilówkę, jej koszt jest jedną z najważniejszych kwestii, jakie sprawdzamy. Czy koszt to wszystko, co powinniśmy sprawdzić? Okazuje się, że pod uwagę należy wziąć także inne warunki pożyczki. Tym bardziej, że aktualne ceny chwilówek prawie się nie różnią.
Czytaj dalej
REKLAMA


Źródło zdjęcia: pixabay.com

"500 plus" odłóż na przyszłość, a sam sobie podziękujesz!

OPUBLIKOWANO 2019-06-30

500 zł co miesiąc wypłacane na każde dziecko zasili od lipca niejeden budżet. Jeśli mądrze wykorzystamy pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”, dzieci za kilka czy kilkanaście lat wejdą w dorosłość z poduszką finansową.

Oszczędzania można się nauczyć

Na każdym kroku jesteśmy nakłaniani do oszczędzania: na bezpieczną przyszłość, na mieszkanie, nowy samochód, w końcu na spełnianie marzeń czy dostatnią emeryturę. Polacy jednak nie oszczędzają z wielu powodów - jednym oszczędzanie przychodzi z łatwością, bo taką mają naturę, inni z kolei wolą wydawać, a większość tłumaczy się brakiem wystarczających środków i życiem od pierwszego do pierwszego. Dzięki rządowemu programowi pomocy rodzinom ta sytuacja już się zmienia, a brak limitów dla pierwszego dziecka z pewnością tę sytuację poprawi jeszcze bardziej. Co z tymi, którym z oszczędzaniem jest nie po drodze? Czy oszczędzania można się nauczyć? Oczywiście, że tak.

Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, w internecie znajdziemy wiele poradników - o oszczędzaniu długoterminowym i krótkoterminowym, jak krok po kroku robić zestawienie finansowe, jak planować swój budżet domowy, jak oszczędzać na zakupach, jakich błędów w oszczędzaniu uniknąć itd.  Na początek wystarczy chęć, reszta przyjdzie sama.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Samo nie wydawanie pieniędzy to jeszcze nie jest oszczędzanie. Pieniądze schowane gdzieś w domu nie zarabiają. Trzymając je na koncie oszczędnościowym lub lokacie można dodatkowo powiększyć swoje zasoby. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej opłacalne.

Co wybrać, jeśli zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe są produktami bankowymi służącymi do odkładania gotówki. Środki są oprocentowane, stopniowo więc ich wysokość rośnie.

Na koncie oszczędnościowym pieniądze można gromadzić i wypłacać cały czas, podobnie jak na koncie debetowym. Część banków pobiera jednak opłaty za te transakcje – zwykle darmowa jest pierwsza wypłata w miesiącu. Konto oszczędnościowe jest idealne dla osób poszukujących bezpiecznego sposobu na odkładanie gotówki, przekładających potencjalny zarobek nad łatwy dostęp do zgromadzonych środków, dla rozpoczynających przygodę z oszczędzaniem. 

Wybierz najlepiej zarabiające konto na rynku >> 

Lokata natomiast są dla osób, które chcą nie tylko oszczędzać, ale i zarabiać, dla szukających bezpiecznych metod inwestycji, dla tych, którzy odkładają gotówkę na dalszą przyszłość lub dalekosiężne plany. Na lokatę pieniądze wpłaca się w momencie jej otwarcia, zwykle nie ma możliwość dopłacania środków, a możliwość wypłaty bez utraty zarobionych odsetek możliwa jest dopiero po określonym w umowie czasie. 

Masz większe plany? Zainwestuj w lokatę! Przejdź do rankingu lokat i wybierz najlepszą>>

Zainwestuj w przyszłość dzieci

Jak dziecko, wchodząc w dorosłość, może wykorzystać kapitał zebrany dla niego przez rodziców? Możliwości jest oczywiście mnóstwo, ale to m.in.:

• prywatne studia (być może nawet zagraniczne)
• rozkręcenie własnego biznesu
• wkład własny do kredytu mieszkaniowego
• poduszka finansowa i niezależność od rodziców

Oszczędności na „czarną godzinę” pozwolż, zamiast wykonywać niesatysfakcjonującą pracę byle tylko zarobić na życie czy czesne, rozwijać swoje talenty, szkolić się, odbywać ważne praktyki i staże. Każdemu życzymy takiego startu w dorosłość.