Źródło zdjęcia: pixabay.com

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o dostępnych produktachWyrażam zgodę na:
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pożyczka na Święta? Tylko bezpieczna!

OPUBLIKOWANO 2019-11-30

Pożyczaj rozsądnie, a tylko wtedy gotówka na Święta faktycznie przyniesie ci radość, a nie powody do stresu.
Czytaj dalej
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Święta bez kredytu

OPUBLIKOWANO 2019-11-26

Czy Boże Narodzenie może nie rujnować portfela, bez nadmiarowego zaciskania pasa, ale i bez kosztownych pożyczek? 
Czytaj dalej
REKLAMA


Źródło zdjęcia: pixabay.com

"500 plus" odłóż na przyszłość, a sam sobie podziękujesz!

OPUBLIKOWANO 2019-06-30

500 zł co miesiąc wypłacane na każde dziecko zasili od lipca niejeden budżet. Jeśli mądrze wykorzystamy pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”, dzieci za kilka czy kilkanaście lat wejdą w dorosłość z poduszką finansową.

Oszczędzania można się nauczyć

Na każdym kroku jesteśmy nakłaniani do oszczędzania: na bezpieczną przyszłość, na mieszkanie, nowy samochód, w końcu na spełnianie marzeń czy dostatnią emeryturę. Polacy jednak nie oszczędzają z wielu powodów - jednym oszczędzanie przychodzi z łatwością, bo taką mają naturę, inni z kolei wolą wydawać, a większość tłumaczy się brakiem wystarczających środków i życiem od pierwszego do pierwszego. Dzięki rządowemu programowi pomocy rodzinom ta sytuacja już się zmienia, a brak limitów dla pierwszego dziecka z pewnością tę sytuację poprawi jeszcze bardziej. Co z tymi, którym z oszczędzaniem jest nie po drodze? Czy oszczędzania można się nauczyć? Oczywiście, że tak.

Jeśli nie wiemy jak się do tego zabrać, w internecie znajdziemy wiele poradników - o oszczędzaniu długoterminowym i krótkoterminowym, jak krok po kroku robić zestawienie finansowe, jak planować swój budżet domowy, jak oszczędzać na zakupach, jakich błędów w oszczędzaniu uniknąć itd.  Na początek wystarczy chęć, reszta przyjdzie sama.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Samo nie wydawanie pieniędzy to jeszcze nie jest oszczędzanie. Pieniądze schowane gdzieś w domu nie zarabiają. Trzymając je na koncie oszczędnościowym lub lokacie można dodatkowo powiększyć swoje zasoby. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej opłacalne.

Co wybrać, jeśli zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe są produktami bankowymi służącymi do odkładania gotówki. Środki są oprocentowane, stopniowo więc ich wysokość rośnie.

Na koncie oszczędnościowym pieniądze można gromadzić i wypłacać cały czas, podobnie jak na koncie debetowym. Część banków pobiera jednak opłaty za te transakcje – zwykle darmowa jest pierwsza wypłata w miesiącu. Konto oszczędnościowe jest idealne dla osób poszukujących bezpiecznego sposobu na odkładanie gotówki, przekładających potencjalny zarobek nad łatwy dostęp do zgromadzonych środków, dla rozpoczynających przygodę z oszczędzaniem. 

Wybierz najlepiej zarabiające konto na rynku >> 

Lokata natomiast są dla osób, które chcą nie tylko oszczędzać, ale i zarabiać, dla szukających bezpiecznych metod inwestycji, dla tych, którzy odkładają gotówkę na dalszą przyszłość lub dalekosiężne plany. Na lokatę pieniądze wpłaca się w momencie jej otwarcia, zwykle nie ma możliwość dopłacania środków, a możliwość wypłaty bez utraty zarobionych odsetek możliwa jest dopiero po określonym w umowie czasie. 

Masz większe plany? Zainwestuj w lokatę! Przejdź do rankingu lokat i wybierz najlepszą>>

Zainwestuj w przyszłość dzieci

Jak dziecko, wchodząc w dorosłość, może wykorzystać kapitał zebrany dla niego przez rodziców? Możliwości jest oczywiście mnóstwo, ale to m.in.:

• prywatne studia (być może nawet zagraniczne)
• rozkręcenie własnego biznesu
• wkład własny do kredytu mieszkaniowego
• poduszka finansowa i niezależność od rodziców

Oszczędności na „czarną godzinę” pozwolż, zamiast wykonywać niesatysfakcjonującą pracę byle tylko zarobić na życie czy czesne, rozwijać swoje talenty, szkolić się, odbywać ważne praktyki i staże. Każdemu życzymy takiego startu w dorosłość.