Źródło zdjęcia: pixabay.com

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o dostępnych produktachWyrażam zgodę na:
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pożyczka na Święta? Tylko bezpieczna!

OPUBLIKOWANO 2019-11-30

Pożyczaj rozsądnie, a tylko wtedy gotówka na Święta faktycznie przyniesie ci radość, a nie powody do stresu.
Czytaj dalej
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Święta bez kredytu

OPUBLIKOWANO 2019-11-26

Czy Boże Narodzenie może nie rujnować portfela, bez nadmiarowego zaciskania pasa, ale i bez kosztownych pożyczek? 
Czytaj dalej
REKLAMA


Źródło zdjęcia: pixabay.com

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy na wakacjach?

OPUBLIKOWANO 2019-06-25

Wakacje trwają od kilku dni, a wielu już zdecydowało się wyjechać za granicę na urlop z rodziną. W tym okresie warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznej bankowości, nie tylko dlatego, że sezon urlopowy to niestety czas zwiększonej aktywności złodziei.

Jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy płacić za granicą i jakiej kwoty możemy potrzebować. Warto zabezpieczyć się w gotówkę - tę chowamy w kilku różnych miejscach ubrań i bagażu - oraz w kartę płatniczą. Nigdy nie noś przy sobie dużych kwot ani nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu. 

Gotówka czy karta?

Gotówkę w postaci waluty zapewnijmy sobie z wyprzedzeniem, tyko wtedy unikniemy ryzyka wymiany po niekorzystnym kursie. Noś przy sobie jedynie taką kwotę, jaka będzie potrzebna danego dnia. Resztę zostawiaj w hotelu - upewnij się, czy w hotelu będzie możliwość skorzystania z sejfu. Przed wyjazdem sprawdź również wysokość prowizji i kosztów przewalutowania transakcji kartowych.

Konto walutowe potrzebne na już? Sprawdź oferty kont osobistych z opcją na wakacje>>

Jeśli na wakacje chcesz też zabrać kartę, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, musisz być świadomy zagrożeń, jakie mogą czekać na nieświadomego turystę. 

Chroń poufność danych do karty 

Nigdy nie przechowuj kodu PIN razem z kartą. Jeśli masz taką możliwość, to zrezygnuj z płacenia zbliżeniowo i ustal dzienne limity transakcji. Karty nie pokazuj osobom trzecim - nie wolno ujawniać danych takich jak numer karty, data ważności karty czy numer CVV2 lub CVC2, znajdujące się na odwrocie, bo te dane wystarczają w zupełności do zapłaty kartą w internecie, nawet jeśli fizycznie karty nie trzymamy w ręku. 

Miej kartę na oku

Podczas płatności kartą w sklepie czy restauracji najlepiej nie oddawać jej w ręce sprzedawcy lub kelnera, lecz samodzielnie dokonać płatności na terminalu. Kelner nie może oddalić się z kartą na zaplecze, a jeśli chciałby, udaj się z nim. Pamiętaj, że zapłaty możesz dokonać przy nim przy stoliku. 

Chroń PIN przed niepowołanymi widzami

W chwili autoryzacji płatności kartą czy wypłaty środków z bankomatu należy pamiętać o zasłonięciu ręką czy portfelem wpisywanego kodu PIN. Oszuści znają wiele metod kopiowania kart płatniczych, dlatego ochrona kodu PIN podczas transakcji może skutecznie utrudnić im pozyskanie dostępu do naszego konta.

Bankomat wygląda dziwnie? Omijaj go szerokim łukiem!

Przed skorzystaniem z bankomatu warto zwrócić uwagę na takie elementy obudowy maszyny - otwór czytnika kart, pogrubiona i wystająca ponad powierzchnię blatu klawiatura bankomatu, nietypowa górna ścianka bankomatu. Jeśli cokolwiek wygląda dla ciebie dziwnie, poszukaj innego bankomatu.  Możesz mieć do czynienia z tzw. skimmingiem, czyli nielegalnym kopiowaniem zawartości pasków magnetycznych i przechwytywaniem numerów PIN.

Do bankomatu z obstawą? 

Okazja czyni złodzieja. Unikaj wypłat z bankomatów znajdujących się w źle oświetlonych i osamotnionych miejscach. Uważaj też na tzw. „sztuczny tłum” przy bankomacie – oszuści lubią wykorzystywać takie sytuacje dla pozyskania naszego kodu PIN lub wypłaconej gotówki.

Do wakacji z kartą lepiej się przygotować!

Wielu sytuacji nie przewidzisz, ale możesz sam sobie pomóc będąc odpowiednio przygotowanym do wyjazdu. 

W razie problemów nieoceniona może okazać się sporządzona wcześniej lista numerów. Powinna zawierać kontakt do twojego banku, do systemu zastrzegania kart, oraz numer telefonu polskiej ambasady w kraju, gdzie wypoczywasz.

Pamietaj!  Nie proś o pomoc przypadkowych przechodniów tylko zadzwoń jak najszybciej do banku i zgłoś  problem.