Źródło zdjęcia: pexels.com

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o dostępnych produktachWyrażam zgodę na:
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pożyczka na Święta? Tylko bezpieczna!

OPUBLIKOWANO 2019-11-30

Pożyczaj rozsądnie, a tylko wtedy gotówka na Święta faktycznie przyniesie ci radość, a nie powody do stresu.
Czytaj dalej
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Święta bez kredytu

OPUBLIKOWANO 2019-11-26

Czy Boże Narodzenie może nie rujnować portfela, bez nadmiarowego zaciskania pasa, ale i bez kosztownych pożyczek? 
Czytaj dalej
REKLAMA


Źródło zdjęcia: pexels.com

Pożyczka na weksel? Uważaj na konsekwencje!

OPUBLIKOWANO 2019-03-16

Brak zdolności kredytowej to dla wielu osób borykających się z trudnościami finansowymi największy problem. Kiedy nie można liczyć na wsparcie banku czy pożyczkodawcy, rozpoczyna się szukanie alternatywnych rozwiązań, np. pożyczki na weksel. Dziś przyjrzymy się takiemu sposobowi na gotówkę i skutkom, do jakich może prowadzić.

Szukanie pieniędzy dosłownie wszędzie i pukanie do każdych drzwi nie jest najrozsądniejszym pomysłem. W najgorszym wypadku trafimy na nieuczciwego pożyczkodawcę i skończymy z długami, jakie trudno jest sobie wyobrazić. 

Od strony formalnej, pożyczki dla osób bez zdolności kredytowej nie powinny mieć miejsca. Żadna z instytucji finansowych nie powinna pożyczać pieniędzy osobie, o której wie, że nie ma odpowiednich środków na spłatę zobowiązania. Dlatego klient przejść musi badanie zdolności, a umowa reguluje wysokość pożyczki i raty. Brak zdolności musiałby oznaczać, że grupa pożyczkobiorców, którzy znaleźli się w sytuacji podbramkowej, nie może pożyczyć nawet najmniejszej kwoty.

A jednak takie pożyczki są. Pożyczki na indywidualnych warunkach, bez wierzycieli i poręczeń. Takie "wyciąganie z długów" choć brzmi jak spełnienie marzeń, w rzeczywistości okazać się może szukaniem ofiary, z której firma-oszust chce wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy.

Jak nie stać się ofiarą takich firm?

Nie szukaj “ostatniej deski ratunku” w postaci pożyczek na weksel. Według prawa weksel to papier wartościowy, na podstawie którego pożyczkodawca może domagać się od pożyczającego spłaty określonej kwoty. W przypadku braku takiej płatności, weksel pozwala dochodzić swoich praw na drodze sądowej i egzekucyjnej. Dokument tego typu powinien przybrać formę pisemną i zawierać wszystkie dane pożyczającego i firmy pożyczkowej, oraz co ważne, nazwę "weksel".  Podpisanie weksla na określoną kwotę nie jest jeszcze tak dramatyczne w skutkach, jak podpisanie weksla "in blanco". Jeśli weksel jasno określa kwotę zobowiązania, to pożyczkobiorca ma pełną świadomość, jaką sumę decyduje się pożyczyć i jaką będzie musiał później oddać. 

Tylko sprawdzone firmy pożyczkowe. Przejdź do rankingu>> 

Co innego w przypadku weksli bez wartości. Weksle "in blanco" dają możliwość dochodzenia dowolnej kwoty zobowiązania, a podpisanie ich daje nieograniczone niemal możliwości firmie, która nas do tego namówiła.

Dlaczego weksle in blanco to bardzo ryzykowne posunięcie?

Niestety, przypadków, kiedy pożyczkodawca, mimo wstępnych zapewnień o uczciwości, umieścił na wekslu sumę znacznie przekraczającą wartość pożyczki, jest bez liku.

W sytuacji pożyczającego, możemy starać się udowodnić, że pierwotne ustalenia z firmą pożyczkową były całkowicie inne, ale nasze szanse są nikłe.  Jeżeli pożyczkodawca wejdzie na drogę sądową i przedstawi weksel, jako podstawę swoich roszczeń, sąd sprawdzi jedynie, czy weksel spełnia wszystkie wymogi formalne. Nie będzie natomiast analizował widniejącej na niej kwoty oraz podważał jej zasadności. Jeśli więc weksel nie będzie posiadał błędów formalnych, pożyczkobiorca będzie musiał oddać sumę, na jaką opiewa.

Decydując się na weksel "in blanco", ryzykujemy zatem utratę całego swojego majątku. Nie przewidzimy, jaka kwota zostanie umieszczona na wekslu. Klient będzie musiał oddać dokładnie taką sumę, mimo że w rzeczywistości pożyczył o wiele mniej. Jeśli nabierzemy się na zapewnienia, deklaracje uczciwości i taki weksel, to ustne ustalenia nie będą miały tutaj żadnego znaczenia.