Źródło zdjęcia: pixabay.com

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o dostępnych produktachWyrażam zgodę na:
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Porównywarka kredytów. Jak poznać tę wiarygodną?

OPUBLIKOWANO 2019-09-30

Szukasz pożyczki? Pewnie zależy Ci na tym, żeby wybrać dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę. W internecie nie brakuje porównywarek internetowych, w których zestawione są oferty kredytów z różnych banków. Czy każda z nim działa dla naszego - pożyczkobiorcy - dobra?
Czytaj dalej
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Aplikacja mobilna banku - na co należy uważać?

OPUBLIKOWANO 2019-09-24

Czy to bezpieczne, żeby pobierać na swój telefon łatwo dostępną aplikację swojego banku? Szereg wątpliwości, z jakimi mierzą się klienci banków, uwidocznia się w statystykach dotyczących takiego rozwiązania: Polacy są sceptyczni. Czy słusznie?
Czytaj dalej
REKLAMA


Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pożyczka rodzinna - jak pożyczać, żeby nie wtopić?

OPUBLIKOWANO 2019-09-09

Jeżeli masz akurat wolną gotówkę i szczerze chcesz pomoc rodzinie, zrób to. Chęć pomocy jednak niech nie przysłoni Ci zdrowej oceny sytuacji.

Zapamiętaj złotą zasadę - pożycz tylko tyle, ile nie będzie Ci żal w przypadku, kiedy pożyczka zwrócona nie zostanie. Pożyczaj tylko wtedy, gdy naprawdę chcesz pomóc bliskiej osobie. Odmów, jeżeli nie zgadzasz się z przeznaczeniem pieniędzy, lub delikatnie zasugeruj pożyczkę z banku. 

Więcej, niż wachlarz możliwości! Porównaj najlepsze pożyczki w jednym miejscu>>

Pożyczaj tylko gotówkę

Jeżeli zdecydujesz się komuś pomóc, to pożycz gotówkę, ale nie poręczaj kredytów, ani nie pożyczaj kart kreydtowych. Skutki poręczenia mogą być dla kogoś, kto został oszukany, katastrofalne. Zadaj sobie pytanie, dlaczego bank prosi o poręczenie? Właśnie dlatego, że widzi, że kredytobiorca mnie podoła spłatom. Wtedy zgodnie z prawem bank upomni się u ciebie o zwrot należności. Poręczenie znacznej linii kredytu obniża twoją zdolność kredytową, a przez ewentualną niewypłacalność krewnego nie dość, że stracisz pieniądze, to jeszcze zrujnujesz swoją historię kredytową.

Spisz umowę i śpij spokojnie

Umowa pożyczki zawiera określone informacje, takie jak nazwiska pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, wysokość pożyczanej kwoty, termin zwrotu pożyczki, sposób spłaty, oprocentowanie (można je ustalić lub nie), odsetki za zwłokę. Wzór umowy pożyczkowej możesz znależć na Internecie, ale w razie dużych kwot – udaj się do prawnika. Umowa na piśmie pozwoli sprecyzować warunki pożyczki i stanowi zabezpieczenie dla pożyczkodawcy na wypadek sporu.

Spisanie umowy pozwala bliskim zrozumieć, że zawarli biznesową transakcję, którą traktujesz poważnie. Dłużnik powinien zwracać pieniądze zgodnie z umową, czekami albo przelewem, które są dla niego dowodem na terminową spłatę rat.

Co zrobić, kiedy pożyczka nie zostanie zwrócona?

Nic tak nie psuje rodzinnych stosunków, jak niespłacone długi. Jeżeli dłużnik nie spłaca swojego zobowiązania w terminie, pozostaje już tylko wystąpienie na drogę sądową z powództwem o zwrot pożyczki wraz z odsetkami.