Źródło zdjęcia: pixabay.com

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o dostępnych produktachWyrażam zgodę na:
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Porównywarka kredytów. Jak poznać tę wiarygodną?

OPUBLIKOWANO 2019-09-30

Szukasz pożyczki? Pewnie zależy Ci na tym, żeby wybrać dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę. W internecie nie brakuje porównywarek internetowych, w których zestawione są oferty kredytów z różnych banków. Czy każda z nim działa dla naszego - pożyczkobiorcy - dobra?
Czytaj dalej
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Aplikacja mobilna banku - na co należy uważać?

OPUBLIKOWANO 2019-09-24

Czy to bezpieczne, żeby pobierać na swój telefon łatwo dostępną aplikację swojego banku? Szereg wątpliwości, z jakimi mierzą się klienci banków, uwidocznia się w statystykach dotyczących takiego rozwiązania: Polacy są sceptyczni. Czy słusznie?
Czytaj dalej
REKLAMA


Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pożyczki - jak je porównywać?

OPUBLIKOWANO 2019-09-16

Oferta ofercie nierówna. Na co zwracać uwagę, wybierając tę najlepszą? Jak korzystać z porównywarek, by nie dać się oszukać?

Jak porównywać pożyczki?

Bardzo wygodnym narzędziem do porównywania pożyczek jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO. Jest to suma wszystkich kosztów do zapłaty odniesiona do zaciągniętego kredytu/pożyczki i wyrażona procentowo w stosunku rocznym. RRSO uwzględnia (prawie) całkowity koszt pożyczki/kredytu – oprócz odsetek, także prowizje, inne opłaty, ubezpieczenia.

W ten sposób można łatwo porównywać różne pożyczki lub kredyty – im mniejszy RRSO, tym pożyczka bardziej opłacalna, bowiem całkowita kwota do spłaty będzie niższa.

Porównaj oferty >>

Ale do RRSO nie wlicza się opłat dodatkowych, nie związanych bezpośrednio z pożyczką – na przykład opłat za wizytę przedstawiciela firmy pożyczkowej w domu pożyczkobiorcy z celu odbioru kolejnych rat, opłat prolongacyjnych za wydłużenie okresu spłaty. Niektóre firmy pożyczkowe niestety poprzez dodatkowe opłaty, sprytnie ”pozaszywane” w umowach obchodzą ustawowe ograniczenia odsetek narzucone przez regulacje antylichwiarskie.

Firmy pożyczkowe - obowiązki

Na każdej firmie pożyczkowej spoczywają obowiązki. Od każdego pożyczkodawcy, jeszcze przed zawarciem umowy musimy otrzymać formularz informacyjny, zawierający dane o kosztach zobowiązania, pobieranych opłatach, etc. Na odstąpienie od umowy mamy 14 dni, jednak w przypadku rezygnacji musimy zapłacić odsetki za czas jaki minął pomiędzy otrzymaniem pieniędzy a przesłaniem ich z powrotem firmie pożyczkowej.

Pożyczkę można spłacić wcześniej – firma pożyczkowa musi się wtedy rozliczyć z pobranych opłat, zwracając pieniądze proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty.