Źródło zdjęcia: pixabay.com

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się na newsletter i otrzymuj informacje o dostępnych produktachWyrażam zgodę na:
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Pożyczka na Święta? Tylko bezpieczna!

OPUBLIKOWANO 2019-11-30

Pożyczaj rozsądnie, a tylko wtedy gotówka na Święta faktycznie przyniesie ci radość, a nie powody do stresu.
Czytaj dalej
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Święta bez kredytu

OPUBLIKOWANO 2019-11-26

Czy Boże Narodzenie może nie rujnować portfela, bez nadmiarowego zaciskania pasa, ale i bez kosztownych pożyczek? 
Czytaj dalej
REKLAMA


Źródło zdjęcia: pixabay.com

W podróż z kartą? Uważaj na swoje pieniądze!

OPUBLIKOWANO 2019-04-30

Majówka, przedłużony weekend, zagraniczne wakacje. Jak chronić swoje pieniądze w przypadkach, kiedy wyjeżdżamy z kartą w portfelu?

Płatności zbliżeniowe a bezpieczeństwo 

Od ponad 10 lat, kiedy banki wprowadziły do oferty możliwość posiadania karty do płatności bez podawania kodu PIN, autoryzacja naszych płatności stała się możliwe niemalże w każdym miejscu. Czy to bezpieczne? Czy to bezkosztowe w każdym przypadku? Czasem tak, czasem nie. Czasem bowiem może być drogo - przeliczenia walutowe stosowane przez banki nie należą do najkorzystniejszych - czasem, gdy padniemy ofiarą nieucziwości sprzedawcy możemy zostać bez większej gotówki.

Niezmiennie najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wymiana gotówki jeszcze przed wyjazdem, w kantorze tradycyjnym lub internetowym, tam, gdzie kurs będzie najbardziej atrakcyjny.  Niestety za niektóre usługi za granicą wciąż da się zapłacić jedynie kartą kredytową, np. za  pobyt w hotelu czy wynajem samochodu.

Potrzebujesz szybkiej gotówki na wyjazd? Sprawdź, gdzie pożyczysz najtaniej>>

Płatności zbliżeniowe bez PIN także powyżej 50 zł?

Przyzwyczailiśmy się, że płatności zbliżeniowe do kwoty 50 zł można realizować wygodnie bez wpisywania weryfikacyjnego numeru PIN. Wygoda wygodą, ale co jeśli limit ten miałby się zwiększyć? Czy nasze pieniądze mogą przestać być bezpieczne?

Wkrótce bez podawania PIN-u będzie można zapłacić rachunek do 100 zł. Póki co będzie to możliwe jedynie dla właścicieli kart MasterCard, bowiem to ta organizacja, jako pierwsza, zgłosiła się w maju ubiegłego roku do Narodowego Banku Polskiego. NBP przychylił się do prośby MasterCard, dlatego już w II kwartale 2019 roku wszyscy posiadacze kart zbliżeniowych wydanych przez MasterCard będą mogli zapłacić bez podania PIN-u do 100 zł. Zaraz po MasterCard do grona wyróżnionych dołączą właściciele kart VISA. Także i VISA zdecydowała się bowiem na złożenie wniosku do NBP w sprawie podwyższenia limitu płatności zbliżeniowych. Wniosek złożono we wrześniu 2018 roku. I tym razem NBP wyraziło zgodę, przez co w III kwartale 2019 roku karty zbliżeniowe VISA pozwolą na dokonywanie płatności bez podawania numeru PIN w kwocie do 100 zł. 

Płatności zbliżeniowe na granicą

Płatności zbliżeniowych kartami zarówno debetowymi lub kredytowymi można dokonywać również za granicą. Maksymalne kwoty operacji zbliżeniowych dokonywanych za granicą różnią się w zależności od kraju lub strefy np. w krajach strefy euro można płacić zbliżeniowo, jeżeli wartość płatności nie przekracza 20 euro, a w Wielkiej Brytanii 30 funtów. Limity te ustalane są niezależnie od PKO Banku Polskiego SA. Żeby chronić środki, ustanowione zostały dodatkowe limity, obowiązujące za granicą. Dotyczą one liczby operacji. Przez wzgląd na te limity, dokonać kolejno po sobie możemy jedynie 3 płatności zbliżeniowych. Przy próbie dokonania czwartej terminal poprosi o dokonania operacji płatności standardowej, czyli takiej potwierdzanej kodem PIN.  Limit ilości operacji zbliżeniowych, który obowiązuje za granicą odnawia się po dokonywaniu operacji płatności standardowej albo operacji w bankomacie.